Lajmet

Studentë nga Kosova përfitojnë nga marrëveshjet e MKRS-së me partnerë në fushën e trashëgimisë kulturore

28.09.2017

Studentë të Kosovës do të vazhdojnë studimet pasdiplomike në fushën e trashëgimisë kulturore në Angli e Francë, si rezultat i marrëveshjeve të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit me Këshillin Britanik dhe Ambasadën e Francës. më shumë

“Dardanët” do të përkrahen më shumë në të ardhmen

28.09.2017

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur sot në takim drejtuesit e tifozëve të Kombëtares së Kosovës “Dardanët”më shumë

Ministri Gashi: Turqia, partner i çmuar i Kosovës

26.09.2017

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në një takim Ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilicim Kiliç. Gjatë këtij takimi njohës, u bisedua për projektet e përbashkëta në të cilat Kosova e Turqia kanë bashkëpunuar deri më tani, si dhe vazhdimin e mëtejmë të tyremë shumë

Në GMK u hap ekspozita “E shkuara: e ardhmja e së tashmes” e Draçinit

25.09.2017

Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës, në kuadër të Kalendarit të Përbashkët Kulturor Kosovë-Shqipëri, u hap ekspozita personale piktorit dhe grafistit nga Shkodra, Artan Draçini, e titulluar "E shkuara: e ardhmja e së tashmes"më shumë

Kalaja e Harilaqit, atraksion turistik i rëndësisë së veçantë

21.09.2017

Kalaja e Harilaqit do të shndërrohet në një atraksion turistik. Kështu u shpreh Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, që vizitoi Kalanë e Harilaqit, ku u njoftua për së afrimi më gërmimet arkeologjike, konservimet dhe restaurimet që po bëhen në këtë lokalitet me rëndësi të veçantë për trashëgiminë kulturore të Kosovësmë shumë

previous

1-5 Nga 18

next

KOSOVO IN UNESCO